Haber

Özgür Özel: Geçim olmazsa hiç merak etmeyin yakında seçim olur

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Buradan tekrar ediyoruz. ya asgari ücrete zammı verecekler ya da biz söke söke alacağız. Zamları yaparsanız sorunlar bitmez ama hiç olmazsa birazcık geçim olur. Ama geçim olmazsa hiç merak etmeyin yakında seçim olur” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bu yıl 663’üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin final güreşlerini izlemek ve dereceye giden pehlivanların ödül törenine katılmak üzere Edirne’ye geldi. Beraberinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile milletvekilleri ve belediye başkanları bulunan Özel, Kırkpınar öncesinde parti teşkilatını ziyaret etti.

Edirne ile başka bir gönül bağılarının olduğunu söyleyen Özel, “Ben buraya milletvekili olarak geldim, grup başkan vekili olarak geldim, grup başkanı olarak geldim ama bugün ilk kez sizlerle partinin genel başkanı olarak kucaklaşıyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Edirne’de zorlu bir yerel seçim sürecini hep birlikte geride bıraktık. Edirne hep birlikte kenetlendi. Önce zor günler yaşadık, tartışmalı günler yaşadık. Doğru kararların verilmesi için zorlu süreçlerin içerisinden geçtik. Sonra adayımızı belirledik. Geldim, size dedim ki, ‘Edirne, Cumhuriyetin kalesidir. Edirne adayına, partisine sahip çıkacak’. Siz sözünüzü yerde bırakmadınız, hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CHP il başkanlığında olduğunu ve burasının baba ocağı olduğunu belirten Özel, “Herkesin doğduğu, büyüdüğü, sonra kiminin ayrılıp gittiği, kiminin kaldığı bir yer. Ama kapısı her daim açık. Çorbası her zaman kaynayan, çayı demli olan, bacası tütmekte olan bir yer burası. Son seçimlerde Edirne’de 2 kişiden biri bu baba ocağına geldi, baba ocağında kucaklaştı. Buradan Edirne’nin bize destek veren sosyal demokratlarına, milliyetçi demokratlarına, muhafazakar demokratlarına, bütün demokratlarına ve benim bütün akrabalarıma yürekten teşekkür ediyorum. Bu kapı ardına kadar açıktır. Bugün burada bir görev devir teslimi yaşanıyor. İl başkanımız gayretlerinin, çabalarının vardığı noktada bayrak devir teslimi istedi, biz de uygun gördük. Bugün bu Edirne’nin en güzel gününü hep birlikte yaşayacağız. Önümüzdeki günlerde Edirne’de parti yönetiminde bir tasarrufta bulunacağız. O günden itibaren Edirne’de hep beraber hem kıymetli genç başkanımıza hem partimize sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

‘CHP’Yİ İKTİDAR YAPACAĞIZ’

Özgür Özel, önlerindeki sürecin herhangi bir süreç olmadığını söyleyerek, “Bizim arkamızda durdunuz. Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında girdiğimiz ilk yerel seçimleri 47 yıl sonra birinci parti olarak tamamladık. Şimdi cumhuriyetin 2’nci yüzyılının ilk genel seçimleri geliyor. Başkanın elinde bir anahtar var. O anahtar, Edirne Belediyesi’nin kapısının ya da kasasının ya da Edirne’nin anahtarı değil. O anahtar Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Atatürk’ün partisinin iktidarının anahtarı. Bu sebeple Edirne’yi hep beraber dürüst, çalışkan, tasarruflu, halkı koruyan, kollayan, emeklisine, emekçisine, çiftçisine, esnafına sahip çıkan projelerle başkanımız yönetecek. Biz Filiz Başkan’ın arkasında olacağız, ona sonuna kadar destek olacağız. Örgütümüz ona, o bize emanet olacak. Bu baba evinin evlatları burada hep birlikte buraya da, Atatürk’ün emanetine de sahip çıkacağız. Bu baba evinin tapusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te kayıtlı. O yüzden Edirne’de de bu işin lamı cimi kalmadı. Gittin, başka partiye. AK Parti’ye gittin. Bak ne oldu buğday fiyatı? Geçen sene ne oldu, ayçiçeği? Öyle olunca artık hep beraber toplanacağız. Birleşeceğiz ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni önce iktidar yapacağız, sonra sonuncusu gibi çiftçiye ‘Al ananı da git’ diyen değil, ‘Çiftçi, köylü milletin efendisidir’ diyen bir cumhurbaşkanımız olacak. Bundan sonra esnafımıza da sahip çıkacağız, emeklimize de, emekçimize de. Tabii iktidar olunca bambaşka şeyler olacak” dedi.

‘GELDİĞİMİZDE ÖNCE BİR ASGARİ ÜCRET, SONRA 1,5 ASGARİ ÜCRET YAPACAĞIZ’

Emekli maaşlarına değinen Özel, “Mesela emekli maaşı bu AK Parti geldiğinde bir buçuk asgari ücretti. Hiç ellemese, dokunmasa, karışmasa bize emeklimiz 26 bin TL alacaktı. Sistemi değiştirdi, şimdi 10 bin TL alıyor. Geldiğimizde önce bir asgari ücret, sonra 1,5 asgari ücret yapacağız. Bu desteklemelerin her bir tanesini kanun nasıl yazıyorsa öyle vereceğiz. Yüzde 1’i milli gelirin destekleri olacak, bunlar binde 2’sini veriyorlar. Yani çiftçiye 5 vereceğine 1 veriyor. Çiftçinin de yüzü gülecek, emeklinin de gülecek, asgari ücretlinin de gülecek. Ama bunun olması için önce iktidar olmamız lazım. Onun için belediye başkanlarımıza sahip çıkacağız. Sonra partimize sahip çıkacağız. Sonra kapıları ardına kadar açacağız. Adam babaevinden AK Parti’ye gitmiş, perişan olmuş. Gelecek buraya, ona ‘Baş tacısın’ diyeceğiz. MHP’li gitmiş başka bir tarafa, görmüş bunların halini geri gelmiş. Herkese kucak açacağız. Nasıl seçimi kazandığımız akşam dedik ki, ‘Kimse öteki değildir, kimse kaybetmedi, bu seçimin kaybedeni yok’ Edirne’deki herkes bilsin ki, bu parti birinci parti olunca da kimseyi itmez, kimseyi kakmaz, bundan sonra herkese sahip çıkar. Göreceksiniz o günleri hep birlikte yaşayacağız” diye konuştu.

“İnsanların yüzde 65 nüfusunun CHP’li belediyelere oy vermesi boşuna değil” ifadesini kullanan Özel, sözlerine şöyle devam etti:

“Ekonominin yüzde 80’inini bize teslim etmeleri boşuna değil. Yeni değişim sürecine, genç adaylara, kadın adaylara, tecrübeyle gençliğin birleşmesine, iktidar umudumuza, heyecanımıza ortak oldular. Bu duyguyu mutlaka koruyacağız. Yukarıya doğru gidiş başladı. Hep ileriye gideceğiz. Onun için ufak tefek meselelere takılmayacağız. Kusur varsa örteceğiz. Tartışmaları bitireceğiz. Bundan sonra her şey çok güzel olacak, yoluna girecek. Geçen hafta bir emek mitingi yaptık. Orada 4 tane şey söyledik. Bir, kredi kartlarının faizlerini silin, esnafa, köylüye, bireysel sıkıntı çekenlere. Ana parasını bölün. Bundan yüzde 30 vergiyi kaldırın, milleti rahatlatın. İki, taban ücretleri. Mesela, buğdayda 15 lira olması lazım maliyetini verdiler. Taban fiyatlarını artırın, ayçiçeğine iyi bir fiyat verin. Üzüme, fındığa, çaya, narenciyeye sahip çıkın. Üçüncüsü, emekli maaşı 10 bin lira olmaz. Bunu bir asgari ücret düzeyine getirin, sonuncusu da asgari ücrete enflasyon uyarlamasını yapın. Bu gün 17 bin lira olan asgari ücret, verildiği günkü 13 bin liraya denk geliyor. Yıl sonuna doğru 9 bin liraya düşecek. Bu olmaz, dedik ve itiraz ettik. Buradan tekrar ediyoruz. ya asgari ücrete zammı verecekler ya da biz söke söke alacağız. Zamları yaparsanız sorunlar bitmez ama hiç olmazsa birazcık geçim olur. Ama geçim olmazsa hiç merak etmeyin yakında seçim olur. Ümit ediyoruz, ilk seçimden sonra, CHP iktidar olduktan sonra biz yine sıfır atacağız. Ama birileri gibi hem maaşlardan, hem fiyatlar ve etiketlerden altı sıfır atmayacağız. Bir tane sıfır atacağız. Maaşlardan sıfır atmadan etiketlerden, maaşlardan sıfır atmadan giderlerden sıfır atacağız. 5 kat fazla milli gelir, 10 yılın sonunda 10 kat fazla satın alma gücü. Bugün aynı maaşı alıp mazotun 4 lira, ekmeğin 1 lira olması demek. CHP’nin hedefi, hayali, umudu ve vizyonu budur. Buna inananlar, gelecek seçimlerde CHP’nin içinde olacağı, Türkiye İttifakı’nın, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayına oy verecekler. 10 yılın sonunda 10 kat daha zengin olduklarını görecekler.”

Özgür Özel, açıklamalarının ardından Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın’ı ziyaret etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da bulunduğu ziyarette Özel, Edirne Belediyesi’ne büyük bir keyifle geldiklerini söyledi. Özel, “Türkiye’den çok sayıda belediye başkanı burada. Artık şehirler kılıçla fethedilmiyor, gönüller fethediliyor, hizmetle fethediliyor. Ekrem Başkan, geçen dönemki başarısını örgütümüzle birlikte artırarak, güveni artırarak, tazeleyerek, tekrar etti. Çok uzun yıllar sonra çok istediğimiz Bursa’yı aldık. Birçok şehirde çok önemli başarılar elde ettik. O yüzden bugün CHP ailesi olarak çok güçlü şekilde buradayız. Ama hepimizin bildiği bir tek şey var ki, cumhuriyetin yüzüncü yılının ilk yerel seçimlerinde, yüzde 38’lik bir oy oranıyla 47 yıl sonra büyük bir başarı elde ettik. Bu büyük aile bu başarıyı elde etti. Hep birlikte elde ettik. Ama esas hedefimiz cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk genel seçimlerinde Atatürk’ün partisini iktidar yapmak. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanlığına CHP’li bir cumhurbaşkanı seçtirmek. Bunun motivasyonu içindeyiz, hep beraber. Hep birlikte bunun için çalışıyoruz. Başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Romanya’nın başkenti Bükreş’e gittiklerini belirten Özel, “Dün Bükreş’te çok önemli bir gelişme kaydedildi. Basın mensubu arkadaşlar da bu konuda bir şeyler duymak istediklerini ifade ettiler. Dün Sosyalist Enternasyonal toplantısı, Sosyalist Enternasyonal’in Başkanı, İspanya Başkanı Pedro Sánchez, onun başkanlığında Bükreş’te yine Romanya Başbakanın ev sahipliğinde toplandı. Orada yapılan müzakereler sonucunda bir deklarasyon yayınlandı. Hem aşırı sağ ile mücadele noktasında, hem Avrupa’daki Sosyalist Enternasyonal’in yeni yapılanmasını duyurmak noktasında hem de CHP’nin 31 Mart’ta kaydettiği başarıyı umut verici bir zafer olarak nitelendiren, CHP’nin güç kazanmasının altını kalın çizgilerle çizen ve CHP’nin Avrupa Birliği hedefini sahiplenen ve üyelerin tam destek verdiğini ifade eden bir metin ortaya çıktı. Bu gelecekte CHP iktidarında Türkiye’nin nerelere doğru gittiğini gösteren çok önemli bir yaklaşım” diye konuştu.

‘CHP’NİN HEDEFİ, HAYALİ, UMUDU VE VİZYONU BUDUR’

İktidarın Avrupa Birliği hedefinin kalmadığını kaydeden Özel, şunları söyledi:

“Avrupa Birliği hedefleri kalmadıkları, dün Şangay İşbirliği Örgütü’nü hedef gösterdiklerini hatırlayalım. O gösterilen hedefte maalesef, hem Dışişleri Bakanı, hem Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği hedefte ortalama milli gelir 4 bin 500 dolar. Oysa Avrupa Birliği hedefinde ortalama milli gelir yeni üyelerin düşürmesine rağmen 45 bin dolar. Avrupa Birliği’nin gerçek ortalama milli geliri 55 bin dolar. Birbirinin arasında 10-12 kat milli gelir farkı olan iki yapıdan bahsediyoruz. Biz elbette Asya ve Avrasya’yı da Çin, İran, Rusya’yı da önemsiyoruz. Ama 75 yıl önce kurucusu olduğumuz Avrupa Konseyi’ne ve 60 yıl önce İsmet Paşa’nın zamanında başvuru yaptığımız Avrupa Birliği hedefini yeniden sahipleniyoruz. Ümit ediyoruz, ilk seçimden sonra, CHP iktidar olduktan sonra biz yine sıfır atacağız. Ama birileri gibi hem maaşlardan, hem fiyatlar ve etiketlerden altı sıfır atmayacağız. Bir tane sıfır atacağız. Maaşlardan sıfır atmadan etiketlerden, maaşlardan sıfır atmadan giderlerden sıfır atacağız. 5 kat fazla milli gelir, 10 yılın sonunda 10 kat fazla satın alma gücü. Bugün aynı maaşı alıp mazotun 4 lira, ekmeğin 1 lira olması demek. CHP’nin hedefi, hayali, umudu ve vizyonu budur. Buna inananlar, gelecek seçimlerde CHP’nin içinde olacağı, Türkiye İttifakı’nın, CHP’nin cumhurbaşkanı adayına oy verecekler. 10 yılın sonunda 10 kat daha zengin olduklarını görecekler. ‘Yöneticiler zengin olsun, saraylarda otursun, en pahalı limuzinlere binsin, uçan saraylarla uçsun’ diyenler, Şangay İşbirliği Örgütü’ne doğru gidebilirler. Ama orada halk fakir. 4 bin 500 dolar. ‘Yöneticiler mütevazı ama halk zengin olsun’ diyenler Avrupa Birliği hedefinin peşinde yürüyebilirler. Orada tam 10 kat zengin halklar var. Gelişmiş bir demokrasi var. Bu yürüyüşümüz devam edecek. Bu gelecek vizyonumuzu, hayalimizi, sizlerle böyle anlamlı bir heyetle paylaştıktan sonra şimdi geçmişten 663 yıllık mirasımızı sahiplenmeye, hem Filiz Başkanımızın ilk yıl heyecanıyla hepimizin de 663’üncü yıl gururuyla birlikte güreşleri izlemeye gideceğiz. Uzaktan, yakından katılan bütün pehlivanlara, her yaştan koca yürekli pehlivanlara hem hoş geldiniz, diyoruz hem de başarılar diliyoruz. Kazasız, belasız, sakatlığın olmadığı, centilmence yarışların olduğu, hak edenin kazandığı bir Kırkpınar ümidiyle hepinizi saygı ile selamlıyoruz.”

candirajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort